RC12KT820R
Mfr.Part #
RC12KT820R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Description
RES 820 OHM 10% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Tubular
Packing Method :
TR, 13.5 INCH
Contact Plating :
Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Resistance :
820ohm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
RC
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
3.6mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Size / Dimension :
0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Axial, Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Composition :
Carbon Composition
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
HTS Code :
Datasheets
RC12KT820R
Stackpole Electronics, Inc. RC12KT820R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 820Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Composition,