RC12JT3R60
Mfr.Part #
RC12JT3R60
Description
RES 3.6 OHM 5% 1/2W AXIAL
e3
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Diameter :
3.6mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 13.5 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
3.6Ohm
Datasheets
RC12JT3R60
Stackpole Electronics, Inc. RC12JT3R60
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 3.6Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Composition,