RC12JT1R80
Mfr.Part #
RC12JT1R80
Description
RES 1.8 OHM 5% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Factory Lead Time :
28 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
3.6mm
Size / Dimension :
0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Packing Method :
TR, 13.5 INCH
Resistance :
1.8Ohm
Datasheets
RC12JT1R80
Stackpole Electronics, Inc. RC12JT1R80
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.8Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Composition,