RC12JT1R60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC12JT1R60
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.6 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
28 Weeks
Diameter :
3.6mm
Construction :
Tubular
Resistance :
1.6Ohm
Size / Dimension :
0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
Terminal Shape :
Wire
Composition :
Carbon Composition
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RC
Pbfree Code :
yes
Published :
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Packing Method :
TR, 13.5 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C