RC12JT130K
Mfr.Part #
RC12JT130K
Description
RES 130K OHM 5% 1/2W AXIAL
Tin
Temperature Coefficient :
1334 ppm/°C
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
Resistance :
130kOhm
Diameter :
3.6mm
Factory Lead Time :
111 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
500mW
Packing Method :
TR
Datasheets
RC12JT130K
Stackpole Electronics, Inc. RC12JT130K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 130kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Composition,