RC12JT11K0
Mfr.Part #
RC12JT11K0
Description
RES 11K OHM 5% 1/2W AXIAL
Diameter :
3.6mm
Resistance :
11kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Contact Plating :
Tin
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
28 Weeks
Wire
Packing Method :
TR, 13.5 INCH
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
RC12JT11K0
Stackpole Electronics, Inc. RC12JT11K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 11kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Composition,