RC12JB1R60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC12JB1R60
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.6 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Construction :
Tubular
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
350V
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
1.6Ohm
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
500mW
Composition :
Carbon Composition
Factory Lead Time :
28 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
HTS Code :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Mount :
Axial, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Series :
RC
Diameter :
3.6mm
Datasheets
RC12JB1R60
Stackpole Electronics, Inc. RC12JB1R60
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.6Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Composition,