RC1206FR-0731R6L
Mfr.Part #
RC1206FR-0731R6L
Description
RES 31.6 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Series :
RC
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Height :
600μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Resistance :
31.6Ohm
Weight :
16.187578mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
250mW
2
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
200V
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
1.6mm
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RC1206FR-0731R6L
YAGEO RC1206FR-0731R6L
FIXED RESISTOR RC Series, Thick Film, 31.6Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C