RC1/41R5JTD
Mfr.Part #
RC1/41R5JTD
Description
RES 1.5 OHM 5% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm)
Series :
RC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS :
yes
Resistance :
1.5 Ohms
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Datasheets
RC1/41R5JTD
1.5 Ohms, 0.25W, 1/4W, Carbon Composition,