RC1/4183JTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1/4183JTB
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 18K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Through Hole Resistors
Product Status :
Obsolete
Resistance :
80.6 MOhms
Lead Diameter :
0.6
Series :
RNX
Height - Seated (Max) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.25
Package :
Tape and Box (TB)
Composition :
Metal Oxide Film
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Rated Temperature :
70
Package Length :
6.3
Size / Dimension :
0.140 Dia x 0.290 L (3.56mm x 7.37mm)
Packing Method :
Ammo Pack
Technology :
Carbon Composition
Number of Terminals :
2
Failure Rate :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Features :
Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Terminal Finish :
Tin
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
250
Package / Case :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Construction :
Tubular
Datasheets
RC1/4183JTB
FIXED RESISTOR, 80.6 MOhms, 0.5W, 1/2W, Metal Oxide Film,