RC1/2U106KTB
Mfr.Part #
RC1/2U106KTB
Manufacturer
Kamaya
Description
RES 10M OHM 10% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Through Hole Resistors
Product Type :
Carbon Composition Resistors
Subcategory :
Resistors
Height - Seated (Max) :
Features :
Size / Dimension :
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tape and Box (TB)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient :
Product Category :
Carbon Composition Resistors
Brand :
Resistance :
10 MOhms
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Technology :
Carbon Comp
Tolerance :
±10%
Datasheets
RC1/2U106KTB
10 MOhms, 0.5W, 1/2W, Carbon Composition,