RC1/2753JTB
Mfr.Part #
RC1/2753JTB
Manufacturer
Kamaya
Description
RES 75K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Kamaya
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Resistance :
75 kOhms
ABB
2
Package :
Tape and Box (TB)
Failure Rate :
Series :
RC
Height - Seated (Max) :
Supplier Device Package :
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
Size / Dimension :
0.142 Dia x 0.374 L (3.60mm x 9.50mm)
Product Status :
Obsolete
Datasheets
RC1/2753JTB
75 kOhms, 0.5W, 1/2W, Carbon Composition,