RC1/2560KB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1/2560KB
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 56 OHM 10% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Package :
Bulk
Tolerance :
±10%
Rated Temperature :
70
Working Voltage :
350
Composition :
Carbon Composition
Rated Power Dissipation (P) :
0.5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Terminals :
2
Lead Diameter :
0.7
Technology :
Carbon Composition
Height - Seated (Max) :
JESD-609 Code :
e3
Failure Rate :
Features :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Length :
28
Product Type :
Carbon Composition Resistors
Temperature Coefficient :
Packing Method :
Bulk
Subcategory :
Resistors
Package Length :
9.5
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Series :
RC
Number of Terminations :
2
Product Category :
Carbon Composition Resistors
Brand :
Product Status :
Active
Construction :
Tubular
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Resistance :
56 Ohms
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
RC1/2560KB
FIXED RESISTOR, 56 Ohms, 0.5W, 1/2W, Carbon Composition,