RC1/2271JTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1/2271JTB
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 270 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Through Hole Resistors
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.142 Dia x 0.374 L (3.60mm x 9.50mm)
Failure Rate :
Resistance :
270 Ohms
RoHS :
yes
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Series :
RC
Package / Case :
Axial
Composition :
Carbon Composition
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Supplier Device Package :
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
Package :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Product Status :
Obsolete
Datasheets
RC1/2271JTB
270 Ohms, 0.5W, 1/2W, Carbon Composition,