RC0805JR-0775KL
Mfr.Part #
RC0805JR-0775KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 75K OHM 5% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
609.6μm
Termination :
SMD/SMT
Series :
RC
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Military Standard :
Not
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Surface Mount :
yes
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
75kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
33 Weeks
Max Power Dissipation :
125mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
150V
Depth :
1.25mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
150V
Datasheets
RC0805JR-0775KL
YAGEO RC0805JR-0775KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 75kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C