RC0805JR-073K9L
Mfr.Part #
RC0805JR-073K9L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.9K OHM 5% 1/8W 0805
EAR99
Series :
RC
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
FIXED RESISTOR
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Power Rating :
125mW
Contact Plating :
Lead, Tin
yes
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Voltage - Rated AC :
150V
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.25mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
3.9kohm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height :
609.6μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
150V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
RC0805JR-073K9L
YAGEO RC0805JR-073K9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 3.9kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C