RC0805JR-0736RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0805JR-0736RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 36 OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
125mW
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
33 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
125mW
Depth :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Height :
609.6μm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
150V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Composition :
Thick Film
Weight :
5.499807mg
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
150V
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
36Ohm
Contact Plating :
Tin
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RC0805JR-0736RL
YAGEO RC0805JR-0736RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 36Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C