RC0805JR-07270KL
Mfr.Part #
RC0805JR-07270KL
Description
RES 270K OHM 5% 1/8W 0805
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated AC :
150V
Composition :
Thick Film
Depth :
1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
150V
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military Standard :
Not
FIXED RESISTOR
Weight :
5.499807mg
yes
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height :
609.6μm
Resistance :
270kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±5%
Datasheets
RC0805JR-07270KL
YAGEO RC0805JR-07270KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 270kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C