RC0805JR-07200RL
Mfr.Part #
RC0805JR-07200RL
Description
RES 200 OHM 5% 1/8W 0805
Voltage - Rated DC :
150V
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
200Ohm
Contact Plating :
Lead, Tin
Depth :
1.25mm
Tolerance :
±5%
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
5.499807mg
Height :
609.6μm
Voltage - Rated :
150V
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RC0805JR-07200RL
YAGEO RC0805JR-07200RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 200Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C