RC0805JR-071K2L
Mfr.Part #
RC0805JR-071K2L
Description
RES 1.2K OHM 5% 1/8W 0805
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Not
REACH SVHC :
Unknown
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±5%
Resistance :
1.2kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
Depth :
1.25mm
Power Rating :
125mW
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Voltage - Rated AC :
150V
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
150V
Datasheets
RC0805JR-071K2L
YAGEO RC0805JR-071K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.2kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C