RC0805JR-0718KL
Mfr.Part #
RC0805JR-0718KL
Description
RES 18K OHM 5% 1/8W 0805
Voltage - Rated DC :
150V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
2012
Tolerance :
±5%
Power Rating :
125mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Depth :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
0805
Resistance :
18kOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
125mW
Series :
RC
Voltage - Rated AC :
150V
Height :
609.6μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Surface Mount
Military Standard :
Not
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RC0805JR-0718KL
YAGEO RC0805JR-0718KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 18kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C