RC0805JR-07180RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0805JR-07180RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 180 OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
180Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Height :
609.6μm
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
125mW
Depth :
1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Series :
RC
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Case Code (Metric) :
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated AC :
150V
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Power Rating :
125mW
Datasheets
RC0805JR-07180RL
YAGEO RC0805JR-07180RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 180Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C