RC0805JR-0715KL
Mfr.Part #
RC0805JR-0715KL
Description
RES 15K OHM 5% 1/8W 0805
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Published :
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
15kOhm
Max Power Dissipation :
125mW
Surface Mount :
yes
Power Rating :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Series :
RC
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Height :
609.6μm
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated AC :
150V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RC0805JR-0715KL
YAGEO RC0805JR-0715KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 15kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C
Description: The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0805JR-0715KL is a small, surface-mount resistor with a resistance of 15 kilo-ohms (15KΩ) and a tolerance of 5%. It is rated for 1/8 watt (0.125W) of power dissipation.
Features:
- Small size: 0805 package (2.0mm x 1.25mm)
- High precision: 5% tolerance
- Low power dissipation: 0.125W
- High resistance: 15KΩ