RC0805FR-0790R9L
Mfr.Part #
RC0805FR-0790R9L
Description
RES 90.9 OHM 1% 1/8W 0805
Voltage - Rated DC :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
90.9Ohm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thick Film
Contact Plating :
Tin
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.25mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
125mW
Voltage - Rated :
150V
Datasheets
RC0805FR-0790R9L
YAGEO RC0805FR-0790R9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 90.9Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C