RC0805FR-0790K9L
Mfr.Part #
RC0805FR-0790K9L
Description
RES 90.9K OHM 1% 1/8W 0805
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Military Standard :
Not
Resistance :
90.9kOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Depth :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
125mW
Voltage - Rated :
150V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Weight :
5.499807mg
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
yes
Contact Plating :
Lead, Tin
Voltage - Rated DC :
150V
Datasheets
RC0805FR-0790K9L
YAGEO RC0805FR-0790K9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 90.9kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C