RC0805FR-078M87L
Mfr.Part #
RC0805FR-078M87L
Description
RES 8.87M OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Contact Plating :
Tin
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Power Rating :
125mW
Voltage - Rated :
150V
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
300V
Height :
500μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
8.87MOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RC0805FR-078M87L
YAGEO RC0805FR-078M87L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 8.87MOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C