RC0805FR-0761K9L
Mfr.Part #
RC0805FR-0761K9L
Description
RES 61.9K OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
150V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
61.9kOhm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated DC :
150V
Depth :
1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Military Standard :
Not
No
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
125mW
Datasheets
RC0805FR-0761K9L
YAGEO RC0805FR-0761K9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 61.9kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C