RC0805FR-074R7L
Mfr.Part #
RC0805FR-074R7L
Description
RES 4.7 OHM 1% 1/8W 0805
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage - Rated AC :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
150V
Resistance :
4.7ohm
REACH SVHC :
Unknown
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
33 Weeks
Weight :
5.499807mg
Military Standard :
Not
Datasheets
RC0805FR-074R7L
YAGEO RC0805FR-074R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 4.7Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C