RC0805FR-074R02L
Mfr.Part #
RC0805FR-074R02L
Description
RES 4.02 OHM 1% 1/8W 0805
Tolerance :
±1%
No
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Voltage - Rated :
150V
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage - Rated DC :
150V
Height :
500μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
4.02Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power Rating :
125mW