RC0805FR-07470KL
Mfr.Part #
RC0805FR-07470KL
Description
RES 470K OHM 1% 1/8W 0805
Voltage - Rated DC :
150V
Voltage - Rated AC :
150V
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Resistance :
470kOhm
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Height :
500μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Military Standard :
Not
Depth :
1.25mm
RECTANGULAR
Datasheets
RC0805FR-07470KL
YAGEO RC0805FR-07470KL
FIXED RESISTOR RC Series, Thick Film, 470kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Description:
The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0805FR-07470KL is a surface mount resistor with a resistance of 470K ohms and a tolerance of 1%. It has a power rating of 1/8W and is packaged in a 0805 size.
Features:
- Resistance of 470K ohms
- Tolerance of 1%