RC0805FR-07402KL
Mfr.Part #
RC0805FR-07402KL
Description
RES 402K OHM 1% 1/8W 0805
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
150V
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Feature :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Thick Film
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RC
Case Code (Imperial) :
2
Termination :
SMD/SMT
Published :
Surface Mount :
yes
Height :
500μm
Resistance :
402kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
150V
Power Rating :
125mW
Construction :
RECTANGULAR
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RC0805FR-07402KL
YAGEO RC0805FR-07402KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 402kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C