RC0805FR-073R9L
Mfr.Part #
RC0805FR-073R9L
Description
RES 3.9 OHM 1% 1/8W 0805
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±1%
RC
Case Code (Imperial) :
Resistance :
3.9Ohm
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Published :
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Max Power Dissipation :
125mW
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated AC :
150V
Lead Free
Mounting Feature :
Power Rating :
125mW
Working Voltage :
150V