RC0805FR-073M57L
Mfr.Part #
RC0805FR-073M57L
Description
RES 3.57M OHM 1% 1/8W 0805
Height :
500μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
150V
Resistance :
3.57MOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Power Rating :
125mW
Contact Plating :
Tin
Datasheets
RC0805FR-073M57L
YAGEO RC0805FR-073M57L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 3.57MOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C