RC0805FR-07383KL
Mfr.Part #
RC0805FR-07383KL
Description
RES 383K OHM 1% 1/8W 0805
Resistance :
383kOhm
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free
Height :
500μm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
1.25mm
Power Rating :
125mW
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Voltage - Rated DC :
150V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RC0805FR-07383KL
YAGEO RC0805FR-07383KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 383kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C