RC0805FR-0730R9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0805FR-0730R9L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 30.9 OHM 1% 1/8W 0805
Stock
519
In Stock :
519
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
150V
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Series :
RC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
500μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
33 Weeks
Case Code (Imperial) :
0805
Power Rating :
125mW
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
2012
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
150V
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
30.9Ohm
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RC0805FR-0730R9L
YAGEO RC0805FR-0730R9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 30.9Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C