RC0805FR-072R15L
Mfr.Part #
RC0805FR-072R15L
Description
RES 2.15 OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
500μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0805 (2012 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
2.15Ohm
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Feature :
Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR
Termination :
SMD/SMT
Published :
Surface Mount :
2
Power Rating :
125mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated DC :
150V
Datasheets
RC0805FR-072R15L
YAGEO RC0805FR-072R15L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 2.15Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C