RC0805FR-071M78L
Mfr.Part #
RC0805FR-071M78L
Description
RES 1.78M OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Resistance :
1.78MOhm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Surface Mount :
yes
Published :
Voltage - Rated :
150V
Height :
500μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
125mW
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
33 Weeks
Max Power Dissipation :
125mW
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
1.25mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Contact Plating :
Tin
Composition :
Thick Film
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RC0805FR-071M78L
YAGEO RC0805FR-071M78L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.78MOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C