RC0805FR-071M58L
Mfr.Part #
RC0805FR-071M58L
Description
RES 1.58M OHM 1% 1/8W 0805
2
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Published :
Contact Plating :
Tin
Surface Mount :
yes
Depth :
1.25mm
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
500μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
150V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Series :
RC
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Power Rating :
125mW
Resistance :
1.58MOhm
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RC0805FR-071M58L
YAGEO RC0805FR-071M58L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.58MOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C