RC0805FR-071M3L
Mfr.Part #
RC0805FR-071M3L
Description
RES 1.3M OHM 1% 1/8W 0805
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
0805 (2012 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
yes
Voltage - Rated :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.3MOhm
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Height :
500μm
Max Power Dissipation :
125mW
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Depth :
1.25mm
Datasheets
RC0805FR-071M3L
YAGEO RC0805FR-071M3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.3MOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Description: The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0805FR-071M3L is a surface mount resistor with a resistance of 1.3M Ohms and a tolerance of 1%. It has a power rating of 1/8W and is packaged in a 0805 size.
Features:
- Resistance of 1.3M Ohms
- Tolerance of 1%