RC0805FR-071M24L
Mfr.Part #
RC0805FR-071M24L
Description
RES 1.24M OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Resistance :
1.24MOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Published :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
RC
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
150V
0805 (2012 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
125mW
Height :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RC0805FR-071M24L
YAGEO RC0805FR-071M24L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.24MOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C