RC0805FR-071K1L
Mfr.Part #
RC0805FR-071K1L
Description
RES 1.1K OHM 1% 1/8W 0805
Resistance :
1.1kOhm
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
33 Weeks
Voltage - Rated :
150V
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
150V
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Height :
500μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
WRAPAROUND
Datasheets
RC0805FR-071K1L
YAGEO RC0805FR-071K1L
FIXED RESISTOR RC Series, Thick Film, 1.1kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C