RC0805FR-0719R1L
Mfr.Part #
RC0805FR-0719R1L
Description
RES 19.1 OHM 1% 1/8W 0805
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
19.1Ohm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
150V
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Height :
500μm
Mounting Feature :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Military Standard :
Not
Case Code (Imperial) :
RC
Voltage - Rated :
150V
Tolerance :
±1%
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
1.25mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Datasheets
RC0805FR-0719R1L
YAGEO RC0805FR-0719R1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 19.1Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C