RC0805FR-07180KL
Mfr.Part #
RC0805FR-07180KL
Description
RES 180K OHM 1% 1/8W 0805
Resistance :
180kOhm
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
125mW
Voltage - Rated AC :
150V
0805 (2012 Metric)
Max Power Dissipation :
125mW
Height :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated DC :
150V
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Series :
RC
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm