RC0805FR-0717R8L
Mfr.Part #
RC0805FR-0717R8L
Description
RES 17.8 OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Published :
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
17.8Ohm
Termination :
SMD/SMT
Height :
500μm
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Series :
RC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±1%
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
150V
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Thick Film
Power Rating :
125mW
Feature :
Moisture Resistant
Depth :
1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RC0805FR-0717R8L
YAGEO RC0805FR-0717R8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 17.8Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C