RC0805FR-0712R4L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0805FR-0712R4L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 12.4 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
12.4Ohm
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
150V