RC0805DR-075K1L
Mfr.Part #
RC0805DR-075K1L
Description
RES 5.1K OHM 0.5% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
5.1kohm
Height :
609.6μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RC0805DR-075K1L
YAGEO RC0805DR-075K1L
RC Series, Thick Film, 5.1kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C