RC0805DR-071K15L
Mfr.Part #
RC0805DR-071K15L
Description
RES 1.15K OHM 0.5% 1/8W 0805
Height :
609.6μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
1.15kOhm
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
RC0805DR-071K15L
YAGEO RC0805DR-071K15L
RC Series, Thick Film, 1.15kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C