RC0805DR-07187RL
Mfr.Part #
RC0805DR-07187RL
Description
RES 187 OHM 0.5% 1/8W 0805
Height :
609.6μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
187Ohm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RC0805DR-07187RL
YAGEO RC0805DR-07187RL
RC Series, Thick Film, 187Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C