RC0805DR-07140KL
Mfr.Part #
RC0805DR-07140KL
Description
RES 140K OHM 0.5% 1/8W 0805
Resistance :
140kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RC0805DR-07140KL
YAGEO RC0805DR-07140KL
RC Series, Thick Film, 140kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C