RC0805DR-07118RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0805DR-07118RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 118 OHM 0.5% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
609.6μm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Feature :
Moisture Resistant
Published :
Resistance :
118Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
125mW
Factory Lead Time :
33 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RC
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Composition :
Thick Film
Datasheets
RC0805DR-07118RL
YAGEO RC0805DR-07118RL
RC Series, Thick Film, 118Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C